Budeme potřebovat:
- Router (starý) s Wi-fi(n) podporou
- Ethernetový kabel(5e) s RJ-45 koncovkami, nekřížený
1. Zaznamenat si nastavení hlavního routeru
Spustíme příkazový řádek Windows (hledat cmd), a napíšeme ipconfig/all, hledáme adaptér sítě Ethernet a hledáme ip adresu Výchozí brány (default gateway), v mém případě 10.0.0.138
Vložíme nalezenou adresu do prohlížeče, bude to chtít heslo (nejspíše admin/admin). Každý výrobce routeru má odlišné menu, každopádně by neměl být problém najít nastavení Wi-Fi a v něm si poznamenat SSID, typ wifi sítě (n/g..) a nastavení bezpečnosti (WPA-2). Pokud je wifi-aktuálně spuštěná, lze to jednoduše zjisti najetím na ukazatel síly wi-fi signálu (po rozkliknutí).
2. Nastavení druhého (starého) routeru
Nejprve router resetujte do továrního nastavení (zpravidla držení reset cca 10s). Odpojte počítač od Internetu a spojte ho s ethernetovým kabelem (RJ45) se starým zapnutým routrem. Do prohlížeče napište adresu 192.168.1.1, je to pravděpodobně výchozí adresa na routeru.
Opět by mělo nastat přihlášení (admin/admin). Najděte něco jako "advataced wi-fi settings", a doplňte SSID a zabezpečení stejné jako máte poznamenáno (viz. výše) u nového routeru.
Je důležité vypnout na na tomto starém router DHCP a občas iNAT, hledejte v menu a nastavte na disabled.
Posledním krokem zde, bude nastavení fixní IP adresy, může to být jakákoli volná adresa!, např. pokud máte hlavní router pod 192.168.30.1 můžete nastavit tento jako 192.168.30.2.
3. Spojení Obou Routerů pomocí ethernetového kabelu
Povětšinou mají routery 1+4 porty, nový router by měl být připojen WANem k internetu.
Routery jednoduše propojte mezi volným LAN porty (klidně i 20-30 metrů mezi), u starého routeru budou fungovat s připojením na Internet i ostatní volné porty (funkce "switche", kabel je rychlejší než wi-fi). Pokud jsou oba routery 1Gb/s bude rychlost 1Gb/s., pokud je jeden 100Mb/s tak bude přenos pomalejší,
Článek byl silně inspirován zdrojem: